2ο ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ 8-10 ΙΟΥΛΙΟΥ

Το δεύτερο Σαββατοκύριακο 8-10 Ιουλίου 2021, ασχοληθήκαμε με την μαγειρική, ιδιαίτερα την παραδοσιακή γαστρονομία . Ενημερωθήκαμε για τον απαραίτητο ατομικό και ομαδικό εξοπλισμό και τη συντήρηση του, και τέλος με την οικολογική προσέγγιση- ενημέρωση των εξορμήσεών μας καθώς και τις μεθόδους ορθής παρατήρησης της φύσης.

Παράλληλα πραγματοποιήθηκαν δενδροφύτευσεις , με τη συνεργασία του Δασαρχείου και του φορέα διαχείρισης Κυπαρισσιακού, στα σημεία όπου η καταιγίδα Ιανός έχει ξεριζώσει αιωνόβια δέντρα. Παράλληλα φυτεύτηκαν δασοπροστατευτικά και πυροπροστατευτικά είδη, στα όρια των δασικών οδών , όπου ο κίνδυνος πυρκαγιάς είναι αυξημένος από την επισκεψιμότητα. Ταυτόχρονα με οικολογικά υλικά, περιφράχθηκαν περιοχές προστασίας, όπως θαμνώνες,  αναπτυσσόμενα νεαρά φυτά και  σημεία δεντροφύτευσης. Σε αυτό συμμετείχαν 13 φοιτητές Μηχ. μηχανικοί, Ηλεκτρ. μηχανικοί και Χημικοί μηχανικοί.

Πίνακας 2 Αναλυτικό πρόγραμμα δράσεων για το 2ο βιωματικό εργαστήριο

Παρασκευή 8  Ιουλίου

Σάββατο 9

Ιουλίου