4ο ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ 23-25 ΙΟΥΛΙΟΥ

Το Τέταρτο Σαββατοκύριακο έγινε στις 23-25 Ιουλίου 2021. Συμμετείχαν 17 φοιτητές και πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Πολυλίμνιο και στην αρχαία Μεθώνη. Εκεί πραγματοποιήθηκαν εκπαιδεύσεις πάνω στα πιθανά εργαστήρια που θα λειτουργούσαν στην εξόρμηση στην Ελάτεια καθώς μαθήματα πυροπροστασίας και πυρόσβεσης. Ακόμη απαραίτητη ήταν η εκπαίδευση πάνω σε θέματα πρώτων βοηθειών και η δημιουργία φορητού φαρμακείου, που θα συνοδεύει πάντα τις εξορμήσεις μας. Τέλος, πραγματοποιήθηκε δράση καθαρισμού και δεντροφύτευσης στο χώρο που μας φιλοξενούσε για όλο το μήνα του Ιουλίου, με σκοπό την ευαισθητοποίηση τκαι ων υπόλοιπων επισκεπτών του Δάσους

Στο τελευταίο βιωματικό εργαστήριο ελήφθησαν και οι τελικές αποφάσεις για την οργάνωση και την προετοιμασία της εξόρμησης στην  Ελάτεια.

Παρασκευή 23  Ιουλίου

Σάββατο 24

Ιουλίου

Κυριακή 25 Ιουλίου

·        Αναχώρηση από Πάτρα

·        Εγκατάσταση στον χώρο της κατασκήνωσης και στήσιμο σκηνών. Εξοικείωση με το στήσιμο του εξοπλισμού διαβίωσης

·        Προετοιμασία βραδινού και γεύμα

·        Δενδροφυτεύσεις

·        Συνέχεια στησίματος Οικολογική περίφραξη προστασίας

·        Εργαστήριο Πυροπροστασίας

·        Εξόρμηση στην Αρχαία Μεθώνη και Πολυλίμνιο

·        Απεγκατάσταση των σκηνών και επιστροφή στην Πάτρα

Μια παράλληλη δράση της ομάδας, προκειμένου να βοηθήσουμε στα πανελλήνια προγράμματα καταγραφής χλωρίδας και πανίδας  που για πρώτη φορά πραγματοποιούνται στη χώρα μας και σταδιακά καλύπτουν όλη την έκταση της, πραγματοποιήθηκε και ένα επιπλέον σεμινάριο στο οποίο ο κύριος Γιάννης Κόκκορης  μας ενημέρωσε  για τους τρόπους με τις οποίες μπορεί να βοηθήσουμε σε αυτή την καταγραφή. Στο διαδικτυακό αυτό σεμινάριο παρουσιάστηκαν τα έντυπα που έπρεπε να συμπληρώσουμε με τις παρατηρήσεις στην πλατφόρμα, Mapping and Assessment of Ecosystems and their Services A dynamic tool for ecosystem services. Τέλος, έγινε αναλυτική παρουσίαση του προγράμματος της εξόρμησης της Ελατιάς καθώς και εκτενής αναφορά στον εξοπλισμό που θα χρειαστούμε για την διαβίωση μας εκεί. Σε αυτό πήραν μέρος όλοι οι συμμετέχοντες στην εξόρμηση. Σε αυτά τα πλαίσια την τελευταία εβδομάδα του Ιουλίου οι ομάδες προετοιμασίας για την εξόρμηση στην Ελάτεια  ασχολήθηκαν με:

• την προετοιμασία των υλικών
  • την αγορά υλικών και αναλωσίμων
  • τον προγραμματισμό τροφοδοσίας
  • το συνολικό κοστολόγιο
  • τον προγραμματισμό μεταφορών και Επικοινωνιών
  • Συνολική ενημέρωση των μελών

Τα αντίστοιχα έγγραφα παρατίθενται στο Παράρτημα Α.