1ο ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ 2-4 ΙΟΥΛΙΟΥ 2021

Η πρώτη εξόρμηση πραγματοποιήθηκε 2-4 Ιουλίου 2021 και πήραν μέρος 21 φοιτητές (σχολές : Χημικοί και Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί, Bιολογία, Aρχιτεκτονική, Λογοθεραπεία). Η ομάδα επικεντρώθηκε στην βιωματική εκπαίδευση για θέματα σκηνοπηγίας, οικολογικές κατασκευές με ξύλο και σχοινί καθώς και στη χωροταξία την εργονομία και την πληρότητα των εγκαταστάσεων διαβίωσης και υγιεινής,  άκρως απαραίτητες για υπαίθρια διαβίωση.

Αναλυτικά το Πρόγραμμα περιελάβανε

Πίνακας 1 Αναλυτικό πρόγραμμα δράσεων για το 1ο βιωματικό εργαστήριο

Παρασκευή 2 Ιουλίου

Σάββατο 3 Ιουλίου

Κυριακή 4 Ιουλίου

·        Αναχώρηση από Πάτρα Παρασκευή 2 Ιουλίου το μεσημέρι

·        Εγκατάσταση στον χώρο της κατασκήνωσης και στήσιμο των μεγάλων σκηνών. Εξοικείωση με το στήσιμο του εξοπλισμού διαβίωσης

·        Προετοιμασία βραδινού και γεύμα

·        Εκπαίδευση στην υγιεινή

·        Εκπαίδευση σε συνδέσεις και κόμπους

·        Κατασκευές υγιεινής και εστίασης (Ντούζ, Μαγειρείο, Εγκαταστάσεις για καθαρισμό των σκευών, παροχή ύδρευσης)

·        Οικολογικές πρόχειρες εγκαταστάσεις (τραπεζαρία)

·        Οικολογική περίφραξη προστασίας δενδροφυτεύσεων

·        Περιήγηση στην γύρω περιοχή του δάσους και ενημέρωση σχετικά με τα τοπικά ζητήματα, περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση, αναγνώριση και ενημέρωση για την τοπική χλωρίδα

·        Εξόρμηση στους καταρράκτες της Νέδας, και στο σπήλαιο Στόμιο. Κατάβαση από την κοίτη του ποταμού, επίσκεψη της περιοχής του στομίου και των καταρακτών της νέδας τα οποία αποτελούν σημεία ιδιαίτερου περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος και φυσικού κάλλους.

·        Απεγκατάσταση των σκηνών και επιστροφή στην Πάτρα το απόγευμα

Εικόνα 4 Εγκατάσταση σκηνών στο χώρο διαμονής
Εικόνα 3  Χώρος Εστίασης

Οι μεταφορές έγιναν με ιδιωτικά αυτοκίνητα  και το κόστος μεταφοράς, τροφοδοσίας εστίασης και υλικών καλύφθηκε με αυτοχρηματοδότηση. Το ύψος της ατομικής συμμετοχής ανήλθε για το τριήμερο σε 25 ευρώ ανά άτομο.